ام دی اف MDF  یکی از پرکاربردترین متریال های دکوراسیون داخلی مانند انواع کابینت آشپزخانه، اپن آشپزخانه، کمد دیواری و غیره است. این متریال برای طراحی کابینت آشپزخانه بسیار پرطرفدار بوده و با وجود ورود متریال های جدیدتر و مدرن تر ولی همچنان از استقبال خوبی برخوردار است.

در این مطلب میخوانید :

  • کابینت ام دی اف (MDF) چیست؟
    • انواع کابینت ام دی اف
  • قیمت کابینت ممبران
  • مزایای کابینت ممبران
  • معایب کابینت ممبران

ام دی اف 001

ام دی اف چیست؟

ابتدا ببینیم ام دی اف مخفف چیست؟ ام دی اف یا MDF مخفف عبارت Medium Density Fibreboard به معنی «تخته فیبر با چگالی (دانسیته، تراکم) متوسط» است که نوعی فرآورده چوبی محسوب می‌شود و در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت آشپزخانه به کار برده می‌شود. تخته فیبر، با هر تراکمی، از فیبر چوبی ساخته می‌شود که در واقع ترکیبی از تکه‌های ریز چوب نرم و چوب سخت هستند. این ترکیب با مقداری رزین و موم مخلوط شده و در معرض گرما به هم فشرده می‌شود (پرس می‌شوند) تا تخته فیبر بدست آید. این تعریف تخته فیبر در عبارت Medium Density Fibreboard یا همان ام دی اف بود.

مزایای کابینت های ام دی اف (MDF)

هزینه پایین

یکی از برجسته ترین مزایای کابینت های MDF قیمت آن میباشد. از آنجایی که MDF از فیبرهای چوبی، موم و رزین ساخته شده است، ارزانتر از کابینت های تمام چوب، استیل زنگ نزن و دیگر جنس های کابینت هست. بنابراین اگر میخواهید کابینت های آشپزخانه تان را با هزینه مناسبی نو نوار کنید، کابینت های MDF گزینه ایده آلی برای شما میباشند. در این بین حواستان باشد که قیمت کمتر این نوع کابینت ها دلیل بر نامرغوب آن ها نیست!

به راحتی تمیز می شوند

از آن جایی که سطح کابینت های MDF از لایه نازک وینیل تشکیل شده است، به راحتی تمیز میشوند. بیشتر لکه ها را میتوانید با اسفنج یا یک تکه پارچه نرم و آب پاک کنید. برای لکه های مقاومتر، میتوانید به اسفنج تان کمی شوینده خانگی غیرساینده اضافه کنید. با وجود این، از به کار بردن شوینده های قوی که حاوی مواد نفتی، الکلی یا استون هستند، خودداری کنید؛ زیرا ممکن است به سطح کابینت آشپزخانه آسیب برسانند. پس از پاک کردن لکه، کابینت را با دستمال کاغذی خشک نمایید تا از آسیب های ناشی از رطوبت جلوگیری شود.

بد شکل و دچار انحراف نمیشوند

برخلاف کابینت های چوبی، کابینت های MDF مستعد تاب برداشتن و انحراف نیستند. در کابینت هایی که تاب برمیدارند، در کابینت به خوبی بسته نمیشود، طبقه ها نامتقارن میشوند و حتی شاید ظاهری غیرجذاب و نامتقارن پیدا کنند. اگر کابینت های چوبی در محیطِ بسیار مرطوب استفاده شوند، احتمال دارد که این مشکلات پیش بیاید. کابینت های MDF جایگزین ایده آلی برای آب و هوا و یا فضای بسیار مرطوب هستند؛ زیرا دیگر لزومی ندارد که نگران بدشکل شدن و یا آسیب دیدنِ ناشی از رطوبت باشید.

تنوع طرح و رنگ بسیار زیاد

با توجه به این که کابینت های MDF از ضایعات دور ریختنی چوب ساخته میشوند، به لحاظ تنوع رنگ و طرح انواع بسیار زیادی دارند که همین امر استفاده از آن ها را رایج تر و انتخاب کابینتی مناسب برای مشتری را راحت تر کرده است. کابینت های MDF اکثرا طرح چوب دارند و در ایران نیز طرح چوب این کابینت ها از محبوبیت بالایی برخوردار است.

سایر مزایای کابینت های MDF

از دیگر مزایای کابینت های MDF میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

طول عمر کابینت های MDF زیاد است.

با توجه به آن که در تهیه آن ها از خرده چوب های بازیافتی استفاده میشود، با استفاده از آن ها میتوان به حفظ محیط زیست کمک کرد.

در مقابل ضربه مقاوم هستند و کمتر نگران شکستن یا خم شدن کابینت های MDF می شویم.

شیک و مدرتن هستند و علاوه بر طرح و رنگ های متنوع، زیبایی خاصی نیز دارند که یکی از دلایل این قضیه، صاف و صیقلی بودن آن هاست.

معایب کابینت ام دی اف (MDF)

جذب رطوبت

اگر ام دی اف در معرض آب قرار بگیرد، به احتمال زیاد متورم شده و باد می کند. (البته ساتین چوب این مشکل را با استفاده از روکش‌های ام دی اف ضد آب حل کرده‌ است.)

ترک خوردگی

ام دی اف به خودی خود از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار است، اما اگر به هر دلیلی دچار شکستگی یا ترک خوردگی شود، دوباره چسباندن آن نسبت به چوب سخت‌تر خواهد بود.

مطالب مرتبط


white-modern-ethnic-kitchen-with-wod-design
نقشه کابینت
کابینت روکش چوب