امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاه های CNC, کار بر روی وسایل سخت مانند چوب و فلز و … راحت تر از گذشته شده است. ممبران محصولی جدید حاصل از حکاکی این دستگاه بر روی ام دی اف است. در این مطلب با انواع کابینت ممبران و قیمت آن آشنا می شویم.

در این مطلب میخوانید :

 • کابینت ممبران چیست؟
  • جنس کابینت ممبران
  • مدل های کابینت ممبران
 • قیمت کابینت ممبران
 • مزایای کابینت ممبران
 • معایب کابینت ممبران

ممبران001

کابینت ممبران چیست و انواع آن کدام است؟

کابینت ممبران به کابینتی گفته می‌شود که در آن از روکش ممبران استفاده شده باشد.بهتر است بگوییم که ممبران یا وکیوم یکسری روکش پی‌وی‌سی هستند که بر روی جنس‌های مختلف از جمله‌ ام دی اف، چوب یا نئوپان کشیده می‌شوند و به آن جنس خام زیبایی می‌بخشند. اکثر این روکش‌های پی‌وی‌سی بر روی‌ام دی اف کشیده می‌شوند و متریال خام کابینت‌های ممبران اغلب ام دی اف است. روال کار به این صورت است که بر روی‌ام دی اف خام یا ام دی افی که با دستگاه سی ان سی ابزار زده شده است ابتدا چسب زده می‌شود و به کمک تکنولوژی مخصوص روکش ممبران برای روی آن وکیوم می‌شود. معمولاً به دلیل قیمت بالا، فقط آن سمت ام دی اف که به سمت بیرون است روکش ممبران می‌شود و طرف دیگر با پی‌وی‌سی سفید پوشش داده می‌شود. معمولاً کابینت ممبران را با کابینت کلاسیک یکی می‌دانند اما درواقع کابینت ممبران می‌تواند هم به صورت کلاسیک و هم به صورت مدرن کار شود. اگر بر روی یک ام دی اف طرح‌های کلاسیک کار شود و بعد روکش ممبران شود طبیعتاً به آن کابینت کلاسیک میگویند و اگر به صورت ساده روکش شود می‌توان در کار مدرن از آن استفاده کرد.

این کابینت دارای مدل‌های مختلف و دو نوع طرح روکش است. نوع اول هم مناسب طرح‌های کلاسیک و هم مناسب طرح‌های مدرن است، اما روکش‌های ضخیم‌تر و براق نیز وجود دارد که مخصوص کابینت ممبران مدرن است. با توجه به طرح و رنگ می‌توان از روکش‌های نوع اول در طرح‌های مختلف مدرن و کلاسیک کابینت ممبران استفاده کرد و روکش نوع دوم که ضخیم و براق است فقط در طرح‌های مدرن قابل استفاده است. به این نکته توجه کنید که این کابینت تأثیر زیادی در دکور آشپزخانه و زیبایی خانه دارند و از طرفی تنوع طرح در کابینت ممبران نسبت به بقیه جنس‌های کابینت بیشتر است.

ممبران002
مزایای کابینت ممبران
 • می توان به قیمت پایین این کابینت ها اشاره کرد.
 • در هر دو سبک کلاسیک و مدرن طراحی و تولید می شوند.
 • پیشنهاد ما به شما این است که اگر می خواهید کابینت کلاسیک را برای دکور اشپزخانه خود انتخاب کنید. به جای اینکه از کابینت های کلاسیک با متریال های فیک به دلیل قیمت بالای انها استفاده کنید می توانید از کابینت های ممبران استفاده کنید. زیرا که هم قیمت پایین تری دارد و هم نمای کابینت کلاسیک و چوب را به شما القا میکند.
 • تنوع رنگ و طرح کابینت های ممبران از دیگر مزایا آن می باشد.
معایب کابینت ممبران

شناخت معایب کابینت ممبران در کنار دانستن مزایای این کابینت ها، به ما کمک می کنند که نقاط قوت و ضعف این کابینت ها رو بدانیم و بر اساس کاربردی که آشپزخانه ما دارد درست تصمیم بگیریم.

 • ظرافت زیاد طرح ها در کابینت‌های ممبران

کابینت های ممبران دارای مغزی ام دی اف MDF خام است. این مغزی بوسیله یک لایه پی وی سی (PVC) با حرارت، چسب و فشار ناشی از خلاء (وکیوم) پوشش داده میشود.

اما مشکلی که وجود دارد این است که وقتی کنده کاری ها و طرحهای برجسته یا فرورفته ی کابینت با ظرافت بیشتری طراحی شده باشند، پوشش دادن لایه ی PVC به خوبی صورت نمیگیرد. اما راه حلی که گروه ساتین چوب به شما پیشنهاد می کند این است که طرح های منبت کاری یا کنده کاری شده (CNC سی ان سی شده)  کار را نسبتاً درشت در نظر بگیرید و از ظرافت بیش از حد طرح های برجسته و فرورفته پرهیز کنید.

 • تنوع کیفیت اجرای کابینت ممبران

اشکال دیگر کابینت وکیوم این است که کیفیت نهایی این نوع کابینت، از نظر خوب درآمدن کار نهایی و «ماندگاری» کابینت، بسیار بستگی به مجری کابینت (کابینت ساز) دارد.

علتش این است که مجری میتواند برای مرحله پوشش PVC (مرحله وکیوم) کار را به یک کارگاهِ وکیوم با کیفیت پایین بسپارد، با می تواند از چسب نامرغوب برای مرحله ی وکیوم استفاده کند، از ورق PVC با جنس نامناسب استفاده کند یا در مرحله CNC دقت کافی به خرج ندهد. در نهایت اینکه میتواند در مرحله برش دادن نهایی لایه PVC ( پی وی سی) ظرافت و دقت کافی رو نداشته باشد و … .

نکته مهم این است که ممبران فقط برای کابینت نیست. شما میتوانید کمد دیواری وکیوم هم داشته باشید و این معایب برای سایر طرح های وکیوم( ممبران) هم صدق میکند.

در کابینت های ممبران کیفیت کار بستگی به فردی یا گروهی که کار رو انجام می دهند دارد؛ راه حل چیست؟ جواب همیشگی و در اینجا مهمتر: به گروه ساتین چوب کار خود را بسپارید و با ضمانت کیفیت طرح خود را تحویل بگیرید.

 • حساسیت به نور و حرارت در پوشش بیرونی کابینت وکیوم

پوشش پی وی سی PVC که روی کابینت ممبران کار میشود میتواند در دراز مدت در برابر نور آفتاب دچار دو مشکل اساسی شود. این روکش ها میتوانند در برابر آفتاب تغییر رنگ بدهند و یا چسب این روکش ها از هم باز شود.

در مورد چسب قبلاً هم اشاره شد و باز هم تکرار میکنیم: کیفیت چسب در کابینت ممبران خیلی مهم و حیاتی است! استفاده از چسب های نامطمئن در کابینت ممبران میتواند باعث جداشدن روکش، باد کردن روکش و در کل خراب شدن کل کار شود؛

 • حساسیت به اجسام تیز

مشکل دیگر روکش های پی وی سی در کابینت های ممبران این است که در برابر صدمات ناشی از برخورد اجسام تیز نسبتاً حساس هستند. باید مراقب بود با اجسام برنده آسیب نبینند.

مطالب مرتبط


white-modern-ethnic-kitchen-with-wod-design
نقشه کابینت
کابینت روکش چوب