نقشه، زبان گویای صنعت است. این زبان برای ایجاد ارتباط با مخاطبان و ارائه تفکرات خود به دیگر صنعت‌کاران، از اصول و قواعدی استفاده می کند که به اصطلاح به عنوان” الفبای نقشه کشی ” یا رسم فنی می توان از آن نام برد.

در این مطلب میخوانید :

 • نقشه کابینت چیست؟
 • نقشه ها در چه مدل هایی طراحی می‌شوند؟
 • در کدام شرکت ها نقشه ها طراحی و ساخته می‌شوند؟
 •  هدف از طراحی نقشه کابینت چیست؟
 • از کجا بفهمیم یک نقشه کابینت ارزش دارد؟
 • نقشه کابینت با ساتین چوب

نقشه کابینت چیست؟

هر خانه ای با توجه به موقعیت جغرافیایی زمین و نوع نقشه ساخت و مساحتی که دارد دارای یک پلان مشخص برای تک تک قسمت های خانه شامل پذیرایی ، اتاق ها ، آشپزخانه ، سرویس ها و … می باشد. در طراحی کابینت آشپزخانه این پلان ها بسیار تعیین کننده می باشند. در واقع نقشه کابینت پلان های از پیش طراحی شده ای است که توسط متخصصان نقشه کشی تهیه و آماده می شود سپس با توجه به سلیقه مشتری این پلان ها برای کارگاه جهت برش و ساخت ارسال می شوند.

لذا در این مقاله ساتین چوب همراه شماست که به بررسی پلان های استاندارد و رایج آشپزخانه بپردازیم و همچنین پیشنهاداتی در طراحی کابینت آشپزخانه در هر کدام از این layout ها مطرح کنیم.

نقشه ها در چه مدل هایی طراحی می‌شوند؟

به طور کلی نقشه کابینت آشپزخانه ها را می توان در 7 دسته کلی تقسیم بندی نمود که آنها را نام می بریم و بعد به توضیح هر یک به صورت جداگانه می پردازیم.

 1. کابینت آشپزخانه با یک دیوار صاف ( one-wall kitchen)
 2. کابینت آشپزخانه با دو دیوار موازی یا کابینت آشپزخانه راهرویی ( two-side kitchen )
 3. کابینت آشپزخانه U شکل ( U-shaped kitchen )
 4. کابینت آشپزخانه L شکل ( L-shaped kitchen )
 5. کابینت آشپزخانه G شکل ( G-shaped kitchen )
 6. کابینت آشپزخانه جزیره (kitchen with island )
 7. کابینت آشپزخانه بسته ( closed kitchen )

نقشه ها یا پلان های طراحی کابینت آشپزخانه

 • کابینت آشپزخانه با یک دیوار صاف

این مدل ها معمولا در آشپزخانه های کوچک به کار برده می شود. در این نوع پلان آشپزخانه تمامی لوازم آشپزخانه همچون یخچال، گاز، ماشین ظرف شویی و سینک روی یک دیوار قرار می گیرند. در این مدل بهتر است که سینک ظرفشویی بین گاز و یخچال جانمایی شود تا کارتمیزتر و شکیل تر طراحی شود.

پیشنهاد گروه طراحی ساتین چوب برای این مدل آشپزخانه ها و خاص شدن آنها استفاده از درب های اسلایدینگ است که با استفاده از آن می توان کل دیوار آشپزخانه را پنهان کرد. این کار برای مواردی است که آشپزخانه خیلی کوچک و نزدیک به محیط پذیرایی است.

استفاده از یراق آلاتی همچون میزهای کشویی برای میز غذاخوری نیز مناسب است. از آنجایی که در این نوع پلان ها ما با چالش فضای صبحانه خوری روبه رو هستیم استفاده از این دست اکسسوری و یراق می تواند راه حل بسیار مناسبی برای کمبود فضا باشد. همچنین استفاده از گازهای روکار (ترجیحا عرض 60 سانت ) و همچنین بکارگیری یخچال فریزر 60 سانتی به جای یخچال ساید در صورت امکان ، پیشنهاد می شود. زیرا این کار فضای کار بیشتر و همچنین کابینت بیشتری برای ذخیره سازی در اختیار خانم خانه دار می گذارد.

 • کابینت آشپزخانه با دو دیوار موازی | کابینت آشپزخانه راهرویی

این مدل نقشه کابینت جزو پرکاربردترین پلان آشپزخانه ها محسوب می شود. این پلان که معمولا در آشپزخانه های رستوران ها نیز اجرا می شود به گونه ای طراحی شده که قادر است تعداد زیادی از افراد را سرویس دهی کند که نشان دهنده قابلیت کاربردی آن دارد. در این نقشه کابینت، آنهایی که ازدو طرف باز هستند طرفدار بیشتری دارد زیرا در مدل فضا از نور کافی برخوردار خواهد بود و از حالت خفگی این پلان می کاهد.

 • کابینت آشپزخانه U شکل
  یک آشپزخانه راهرویی با ورودی بزرگ تر می باشد که یک طرف آن بسته است . در این نوع آشپزخانه ها بزرگترین حسن ارتباط مناسب سه نقطه اصلی آشپزخانه در مثلث کار یعنی گاز ، یخچال و سینک می باشد.
 • کابینت آشپزخانه L شکل

در طراحی مدرن امروزی پذیرایی و آشپزخانه در یک سطح و با هم هماهنگ هستند و دیگر نیازی به جداسازی آنها از یکدیگر و یا تعیین حدودی مشخص برای هر کدام از آنها نیست. آشپزخانه های L شکل از این نوع نگاه طراحان به خانه و آشپزخانه پدید آمده اند که به یکی از پلان های متداول و محبوب امروزی تبدیل شده اند. در این نوع آشپزخانه ها شما این امکان را دارید تا در حین آشپزی مهمان و یا بقیه اعضای خانواده را به آشپزخانه دعوت نموده و از داشتن یک مکالمه روزانه با عزیزانتان در حین فرایند پخت و پز لذت ببرید. داشتن یک کابینت جزیره در این فضا کارایی و زیبایی آن را چندین برابر کرده و افراد می توانند با جمع شدن دور آن برای صبحانه ، نهار و شام از حس کنار هم بودن لذت ببرند.

 • کابینت آشپزخانه G شکل

این پلان نزدیک به پلان U شکل می باشد با این تفاوت که در ادامه ضلع سوم آشپزخانه ، ضلع دیگری به صورت کانتر اجرا می شود. این پلان برای آن دسته از کسانی می باشد که می خواهند از متر متر آشپزخانه خود استفاده بهینه ببرند ولی فضای کافی برای اجرای جزیره را ندارند. پلان G شکل به نوعی امکان اجرای یک شبه جزیره را ایجاد می کند که می توان از آن به عنوان فضایی برای ذخیره سازی ، میزی برای نشیمن و صبحانه خوری و یا فضایی برای قرار دادن لوازم برقی مختلف و … استفاده نمود.

 • کابینت آشپزخانه جزیره

در تمامی پلان های آشپزخانه امکان اجرای کابینت جزیره وجود دارد به شرطی که فضای مناسب برای این کار در دسترس باشد. کابینت جزیره در صورتی که در کنار هر کدام از مدل های کابینت نام برده قرار گیرد علاوه بر ایجاد جذابیت های بالای ظاهری امکاناتی نظیر ایجاد فضای نشیمن و صبحانه خوری بسیار کاربردی ، امکان اجرای گاز ، هود ، سینک و … روی آن به طوری که مدرنیته و صمیمیت فضا را افزایش دهد و امکان ذخیره سازی مواد و ظروف را به فضا اضافه می کند. اجرای کابینت جزیره از متد های طراحی مورد علاقه طراحان امروزی و همچنین خانم های با سلیقه که به سبک زندگی خود اهمیت می دهند ، می باشد.البته گزینه دیگری که وجود دارد استفاده از یک میز صبحانه یا نهارخوری شیک می باشد که می توان جایگزین جزیره کرد. 

 • کابینت آشپزخانه بسته

این پلان بیشتر در خانه های قدیمی مشاهده می شود و کمتر در ساختمان های نوساز این نوع آشپزخانه را می بینید. در صورتی که آشپزخانه شما از این نوع است و قصد تغییرات معماری را در نقشه منزل خود ندارید ، در طراحی فضا باید به این نکته دقت کنید که تمامی ملزومات جهت آسایش بیشتر اعضای خانواده در محیط آشپزخانه فراهم باشد. برای مثال در یک آشپزخانه بسته در صورتی که فضایی برای نشیمن ، صبحانه خوری ، فضای برای tv و … در نظر گرفته شده باشد دیگر نیازی به خارج شدن از آشپزخانه برای گردهمایی نیست و این می تواند فضای آشپزخانه را با استاندارد های روز طراحی هماهنگ سازد.

در کدام شرکت ها نقشه ها طراحی و ساخته می‌شوند؟

معمولا شرکت های طراحی داخلی و کارگاه های کابینت سازی بخشی را با عنوان نقشه کشی آشپزخانه دارند. گروه طراحی و ساخت ساتین چوب نیز در کنار شماست تا بهترین نقشه های کابینت را با توجه به متراژ آشپزخانه و سلیقه شما طراحی کند و در اختیار شما قرار دهد. شما می توانید از طریق این لینک متراژ و عکس آشپزخانه خود را ارسال کنید تا ظرف 24 ساعت نقشه کابینت برای شما ارسال شود.

هدف از طراحی نقشه کابینت چیست؟

اصولا شما با دو انگیزه اقدام به جست و جوی یک نقشه کابینت می کنید. ممکن است در حال سفارش کابینت برای منزل نوساز خود باشید و یا به دنبال بازسازی آشپزخانه و تعمیر آن باشید، در این صورت به دنبال تهیه یک نقشه کابینت هستید.

از کجا بفهمیم یک نقشه کابینت ارزش دارد؟

یک نقشه کابینت صحیح و با ارزش نقشه ای است که با جزئیات کامل طراحی شود. ابعاد هر کدام از بخش های کابینت دیواری، زمینی، فضاهای خالی و … به درستی معین شوند. طول، عمق، ارتفاع و جانمایی ها به طور صحیح در نقشه ذکر شده باشد.

نقشه کابینت با ساتین چوب

ساتین چوب گروه طراحی و ساخت در زمینه طراحی داخلی و ساخت کابینت و بازسازی منازل با تیمی حرفه ای همراه شماست تا به آنچه که در رویای خود به آن فکر می کنید جامه عمل بپوشانید. برای دریافت مدل های نقشه کابینت و یا دریافت نقشه کابینت اختصاصی به صورت رایگان از طریق شماره زیر متراژ و نوع کابینت دلخواه خود را برای ما ارسال کنید.

7912 643 0912

مطالب مرتبط


white-modern-ethnic-kitchen-with-wod-design
کابینت روکش چوب
ام دی اف