SatinWood
بعد
ققققققبقق

وقتی صحبت از قلب خانه می‌شود، فضای آشپزخانه برای هر فردی تداعی می‌شود. آشپزخانه یکی از محیط‌های پویای هر خانه است که علاوه بر کاربردی که دارد منبع انرژی خانواده نیز می‌باشد. داشتن یک آشپزخانه نو نوار و شیک خواسته هر خانم خانه‌ای است از این رو بازسازی آشپزخانه می‌تواند یک گزینه عالی برای افرادی باشد که می‌خواهند آستینی بالا بزنند و تغییر و تحولی در دکوراسیون آشپزخانه خود به وجود آورند. اما چگونه بازسازی آشپزخانه را انجام دهیم؟ با ما همراه شوید تا مطالبی مفید درباره  بازسازی آشپزخانه و راهکارهای مربوط به آن را برای شما ارائه دهیم.

چطور آشپزخانه خود را بازسازی کنیم؟

برای تعمیرات آشپزخانه قدیمی می توان راهکارهای زیر را انجام داد. ساتین چوب در این مسیر کنار شماست تا قلب خانه خود را تازه کنید و حال و هوایی دوباره به آن ببخشید.

در این مطلب می‌خوانید:

 1. هدف از بازسازی آشپزخانه چیست؟
  1. جزئیات را برای بازسازی آشپزخانه لیست کنید
  2. بودجه بازسازی آشپزخانه را مشخص کنید
  3. ابعاد آشپزخانه را مشخص کنید
 2. شش راهکار برای بازسازی آشپزخانه
  1. تغییر رنگ آشپزخانه
  2. عوض کردن کابینت‌های آشپزخانه
  3. بازسازی کف آشپزخانه
  4. طراحی کانتر برای آشپزخانه
  5. استفاده از متریال تزئینی در بازسازی آشپزخانه
  6. اهمیت نورپردازی در بازسازی آشپزخانه
001

هدف از بازسازی آشپزخانه چیست؟

اولین نکته‌ای که قبل از شروع هر کاری برای بازسازی آشپزخانه باید به آن توجه کرد، هدف گذاری شما است. اینکه اولویت‌های شما چیست و چرا قصد بازسازی آشپزخانه را دارید بسیار مهم است. اگر هدف گذاری شما برای بازسازی دقیق باشد می‌توانید با جستجو و یا مشورت گرفتن از دکوراتورهای حرفه‌ای بهترین برنامه‌ریزی را برای بازسازی آشپزخانه در نظر بگیرید و در کنار آن از متریال‌های مناسب استفاده کنید.

جزئیات را برای بازسازی آشپزخانه لیست کنید

پس از آنکه هدف خود را مشخص کردید، حتما لیستی از جزئیات کارهایی که دوست دارید برای بازسازی انجام دهید تهیه کنید. در این لیست شما می‌توانید نام متریال‌ها و یا حتی خرابی‌هایی که ممکن است در قسمت تاسیساتی و لوله کشی آشپزخانه وجود دارد را قید کنید تا قبل از شروع هر کاری ابتدا به آن موارد رسیدگی شود.

بودجه بازسازی آشپزخانه را مشخص کنید

همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین مسائل بازسازی، هزینه اجرای آن است که قطعا برای هر فردی میزان هزینه بازسازی مهم است. از این رو اگر شما طبق هدف و لیستی که تهیه کرده‌اید پیش بروید به راحتی می‌توانید میزان بودجه لازم برای بازسازی آشپزخانه را پیش بینی کنید. حال اگر به هر دلیلی بودجه محدودی را برای این کار در نظر گرفته‌اید می‌توانید نگاهی به لیست تهیه شده از جزئیات بازسازی انداخته و بر اساس اولویت بندی مهم‌ترین‌ها را انتخاب کنید.

ابعاد آشپزخانه را مشخص کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات برای بازسازی آشپزخانه توجه به ابعاد آن است. برای این کار ابتدا بایستی تعداد افراد خانواده را در نظر گرفت سپس با توجه به تعداد افراد خانواده که در طول روز با آشپزخانه در ارتباط هستند می‌توان ابعاد لازم برای آشپزخانه را در نظر گرفت. حال اگر تعداد افراد خانواده کم است می‌توان فضای بیشتری را برای طراحی کابینت ایجاد کرد و اگر تعداد افراد زیاد است و نیاز به محیط بزرگ در آشپزخانه دارید می‌توان از کابینت‌های مخفی استفاده کرد و یا کانتر را در فاصله بیشتری قرار داد تا محیط آشپزخانه دلباز‌تر شود.

۶ راهکار برای بازسازی آشپزخانه

تغییر رنگ آشپزخانه

یکی از مقرون به صرفه‌ترین راهکارها برای بازسازی آشپزخانه تغییر رنگ دیوارها و یا کابینت‌ها است. رنگ جز دسته متریال‌هایی است که هزینه چندانی ندارد و از طرفی می‌تواند تغییرات شگفت انگیزی در فضا به وجود آورد. انتخاب یک رنگ کاملا متفاوت برای کابینت‌ها یا دیوارهای آشپزخانه می‌تواند به نوعی یک بازسازی ساده و ارزاین قیمت به شمار آید.

عوض کردن کابینت‌های آشپزخانه

یکی دیگر از راهکارهای بازسازی آشپزخانه تغییر کابینت‌ها است. به طور مثال اگر مدت زمان طولانی است که از کابینت‌های چوبی قدیمی و قهوه‌ای رنگ در آشپزخانه استفاده می‌کنید می‌توانید با تغییر متریال کابینت‌ها به فایبر گلاس و یا ام دی اف براق یک تغییر بسیار زیبا در محیط آشپزخانه به وجود آورید. علاوه بر این می‌توانید فرم کابینت‌ها را نیز بسته به میزان فضایی که در اختیار دارید نیز تغییر دهید تا فضا کمی خاص نیز جلوه کند. همچنین می‌توانید از کابینت‌های پیش فرض ساخته شده نیز استفاده کنید و فضا را با آن پر کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت کابینت ها و یا بازسازی کابینت ای قدیمی خود به این اینجا مراجعه کنید.

بازسازی کف آشپزخانه

از آنجا که رفت و آمد در فضای آشپزخانه در طول روز بسیار زیاد است امکان خرابی و یا کهنه شدن سریع کف آشپزخانه بسیار زیاد است از این رو هنگام بازسازی آشپزخانه می‌توان تعمیر یا تعویض کف آشپزخانه را نیز در نظر داشت. معمولا برای کف آشپزخانه از سنگ، سرامیک و یا کاشی استفاده می‌شود و البته در برخی موارد از کف پوش‌های ضد آب نیز ممکن است استفاده شود. اگر کف آشپزخانه شما سنگ، سرامیک و یا کاشی است می‌توان برای تعویض آن از مدل‌های طرح‌دار نیز استفاده کنید تا جذابیت خاصی در آشپزخانه شما ایجاد شود و یا اگر به دنبال کفپوش هستید می‌تواندی بسته به رنگ کابینت‌های خود از کفپوش‌های تیره و یا روشن استفاده کنید که حدالامکان بهتر است رنگ تیره آن را انتخاب کنید ا جای لک و یا کثیفی به راحتی دیده نشود.

طراحی کانتر برای آشپزخانه

هنگام بازسازی آشپزخانه حتما به طراحی یک کانتر زیبا برای آشپزخانه فکر کنید. قطعا فضای آشپزخانه یک فضای نیمه خصوصی است که باید از دیگر فضاها جدا شود. برای جدا شدن فضای آشپزخانه می‌توان یک کانتر زیبا طراحی کرد که علاوه بر جداسازی کاربردی نیز باشد. امروزه کانتر مدل جزیره یکی از مدل‌های محبوب شده که در اکثر خانه‌ها دیده می‌شود. شما می‌توانید از کانتر آشپزخانه به عنوان میز صبحانه استفاده کنید و یا بر روی آن سینک یا کابینت طراحی کنید تا کاربرد لازم را برای شما داشته باشد.

استفاده از متریال تزئینی در بازسازی آشپزخانه

اگر می‌خواهید محیط آشپزخانه شما یک محیط شاد و پویا باشد که به شما انرژی بدهد به شما پیشنهاد می‌دهیم در بازسازی آشپزخانه خود از متریال‌های تزئینی استفاده کنید. استفاده از کاشی‌های طرح‌دار، تغییر متریال یک دیوار، استفاده از آینه‌کاری و یا قرار دادن یک وسیله تزئینی پر جلوه می‌تواند آشپزخانه شما را بسیار زیبا کند.

اهمیت نورپردازی در بازسازی آشپزخانه

و اما یکی از اصلی‌ترین موارد لازم در بازسازی، نورپردازی است. نورپردازی در هر فضایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. استفاده از نورهای مخفی در زیر کابینت و یا نورپردازی در کابینت‌های ویترینی می‌تواند جلوه خاصی به فضای آشپزخانه شما دهد. اگر نورپردازی فضای آشپزخانه با دقت صورت گیرد قطعا فضای آشپزخانه شما نیز وسیع‌تر به چشم می‌آید.

اهمیت نورپردازی در بازسازی آشپزخانه

و اما یکی از اصلی‌ترین موارد لازم در بازسازی، نورپردازی است. نورپردازی در هر فضایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. استفاده از نورهای مخفی در زیر کابینت و یا نورپردازی در کابینت‌های ویترینی می‌تواند جلوه خاصی به فضای آشپزخانه شما دهد. اگر نورپردازی فضای آشپزخانه با دقت صورت گیرد قطعا فضای آشپزخانه شما نیز وسیع‌تر به چشم می‌آید.

سخن آخر

داشتن یک آشپزخانه شیک و زیبا علاوه بر این که می‌تواند تاثیر بسزایی در دکوراسیون داخلی منزل شما داشته باشد، حس و حال بسیار خوبی را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد. پس اگر از دکوراسیون تکراری آشپزخانه خود خسته شده‌اید و یا میزان خرابی و تعمیرات آشپزخانه شما بسیار زیاد شده است حتما در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای بازسازی آشپزخانه خود اقدام کنید تا آشپزخانه ایده‌آل خود را بسازید تا ساعات خوشی را در این فضا تجربه کنید.